Fodbold nyheder

Fire forlængelser i Arsenal

Af Mike Hjulmand

Kuglepennen har været i gang hos Arsenal, der har forlænget aftaler med fire spillere.

Article image
Ritzau-Scanpix

Det kan ikke være Manchester City-kampen, som har overbevist Arsenal-ledelsen om, at blandt andet David Luiz skulle have forlænget sin kontrakt. Arsenal meddeler i dag på sin hjemmeside, at klubben har skrevet en ny 1-årig kontrakt med David Luiz, forlænget for resten af sæsonen med Dani Ceballos, Cedric Soares skifter permanent til London-klubben og lige så med Pablo Mari, der skifter permanent til Arsenal fra Flamengo.

- Jeg er rigtig glad for, at vi beholder disse spillere i vores trup ud i fremtiden. De er en del af en langsitet plan som Mikel (Arteta, red.) og jeg har lavet, fortæller klubbens tekniske direktør Edu til klubbens hjemmeside.

Arsenal indtager øjeblikket tiendepladsen i Premier League med 40 point efter 30 kampe.

Relaterede artikler

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik