Fodbold nyheder

Tottenham-fans raser mod Pochettino:
Han skal holde mund

Af Thomas Ræbild Poulsen

Spurs-fans har reageret kraftigt på Twitter efter en udtalelse af klubbens tidligere manager.

Article image
Ritzau-Scanpix

Mauricio Pochettino er ikke en populær herre blandt Tottenhams fans. London-klubbens tidligere manager er kommet galt afsted med en udtalelse i en podcast af Jake Humphrey. Her sagde argentineren, at Heung-Min Son ikke ville være i klubben i dag, hvis ikke det var fordi, at sydkoreaneren fik lov til at deltage i de asiatiske mesterskaber sidste år.

Den udtalelse har fået Tottenhams fans til tasterne på Twitter, og det er ikke pæne ord, han får med på vejen.


Den sydkoreanske angriber blev sparet for militærtjeneste i hjemlandet efter, han repræsenterede hjemlandet ved de asiatiske mesterskaber, som de også endte med at vinde, og derfor var det vigtigt for klubben, at han deltog.

Heung-Min Son skiftede til Tottenham i 2015. Han har spillet 151 kampe i Premier League, og det har resulteret i 51 mål og 30 oplæg.

Mere om Son Heung-Min

Mere om Tottenham

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik