Liverpool-stjerne kan få debut
Ud over Isak kan flere af sommerens nytilkomne få deres første Champions League-minutter. Det gælder blandt andre Florian Wirtz, Hugo Ekitike, Jeremie Frimpong og Milos Kerkez.
Derudover kan målmand Giovanni Leoni vende tilbage til kamptruppen efter at være sprunget over de tidligere Premier League-opgør mod Arsenal og Burnley.
Også Giorgi Mamardashvili, der endnu ikke har spillet i turneringen, er med i truppen som back-up, ligesom Freddie Woodman potentielt kan inkluderes i Liverpool-truppen for første gang. Rio Ngumoha kan også få debut i europæisk fodbold, hvis han bliver udvalgt.
Med op til 12 tilladte indskiftere i Champions League har Slot mulighed for at give flere unge spillere og nytilkomne chancen for at vise sig på den europæiske scene.