Fodbold nyheder

Flabede fans:
Christian Eriksen er upopulær i Tottenham

Af Thomas Ræbild Poulsen

En video på Tottenhams Twitter-profil har fået nogle af klubbens fans til at gå i kødet på Christian Eriksen.

Article image
Ritzau-Scanpix

Christian Eriksen var fortid i Tottenham, da han skiftede til Inter i transfervinduet i januar. Nu er den danske landsholdsspiller dog i fokus i London-klubben igen. Det er sket efter, de hvidblusede i dag har offentliggjort en række af sæsonens bedste mål. Her er et frisparksmål af Christian Eriksen iblandt, hvor han slasker den i netmaskerne mod Norwich på Carrow Road.Det flotte mål er dog ikke blevet modtaget særligt godt blandt klubbens fans, hvor nogle raser mod Christian Eriksen.


Helt utaknemlige kan Tottenhams fans dog ikke tillade sig at være. Siden Christian Eriksen skiftede til Tottenham i 2013, har han spillet 226 kampe for klubben i Premier League med 51 mål og 66 oplæg til følge.

Mere om Christian Eriksen

Mere om Tottenham

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik