Fodbold nyheder

Overblik: Bundesliga-tabellen efter det seneste årti

Af Stefan Lindahl

Indkast giver dig her et overblik over, hvordan Bundesliga-tabellen ville se ud, hvis tabellen havde kørt fra 1/1-2010 til 31/12-2019.

Article image
Ritzau-Scanpix

HoldKampeSejrUafgjortNederlagMålscorePoint
1.Bayern München3402505040863-258800
2.Borussia Dortmund3401987567726-383669
3.Bayer Leverkusen3401667797592-442575
4.Schalke 0434014879113517-441523
5.Mönchengladbach34014778115520-449523
6.Wolfsburg34012890122499-491474
7.Hoffenheim340117101122535-533456
8.Mainz 0534011982139452-500439
9.Werder Bremen34011094136506-598424
10.Eintracht Frankfurt30610376127403-460385
11.Hertha Berlin3069779130374-450370
12.Freiburg3069486126373-485368
13.Stuttgart2899960130404-480357
14.Augsburg2898880121358-441344
15.Hannover 962899257140364-494333
16.Hamburger SV2898470135323-473322
17.FC Köln2386764107286-390265
18.RB Leipzig119652826234-141223

Relaterede artikler

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik