Gør sætningen færdig – Zak Egholm
Indkast.dk har talt med den fremadstormende fodboldkommentator, og bedt ham om at færdiggøre disse sætninger.
- Jeg fik engang… den idé, at jeg skulle læse jura. Den plan søsatte jeg aldrig. Den metier havde slet, slet ikke passet til mit temperament.
- Da jeg var 10 år... drømte jeg som så mange andre knægte om at blive professionel fodboldspiller. Det rakte evnerne senere ikke til. Men viljen til at tilegne mig spillet på mere end skolegårdsniveau kan dateres tilbage nogenlunde til den periode i mit liv.
- Der var knald på, da … jeg her i december måned var på Etihad Stadium til Man City - Arsenal. Den kamp gjorde stort indtryk på mig. 6-3, masser af chancer og topunderholdning i en super vigtig topkamp.
- Jeg har set kollegaer, som bare med deres tilstedeværelse og væsen kunne inspirere mig.
- Jeg så engang… en hel flok grindehvaler blive dræbt. (Hov, det har ikke noget med fodbold at gøre!!!) Det var på en ferie på Færøerne. Jeg stod i skumringen og så de store dyr blive gelejdet ind på lavt vand - for så at blive aflivet af folk med store knive. Det er en af mine største og mest voldsomme naturoplevelser. Det glemmer jeg aldrig!
- Jeg vil hellere… se dårligere hold spille chancemættede kampe - end gode hold spille uden at være målsøgende
- På det tidspunkt vidste jeg, at … jeg ville være vild med fodbold for altid. Da jeg som 5-årig græd med Vesttysklands tabende VM-finalister (sommeren 1982).
- Jeg kan godt lide… når folk har overskud til andre end sig selv. Og det gælder alle dele af tilværelsen.
- Folk glemmer alt for ofte, at… stoppe op og nyde det liv, de har.
- En dag ringede min telefon, og… Jens Jørgen Brinch fortalte mig, at han var uhelbredeligt syg. Det var et stort slag og lagde en mørk skygge over mit arbejdsliv.
- Jeg kan godt forstå, at fodbold går i blodet på mennesker over hele kloden.
- Denne person beundrer jeg meget… min kone.
- Det behøver ikke… være orkan, når man skal tværs over landet for at kommentere fodbold.
- Jeg har det med at sætte… sindssygt høje forventninger til mig selv og mine omgivelser.
- Det, som jeg har fortrudt mest i mit liv, er… hmm - fortryder ikke noget,
- Hvis jeg har en dårlig dag… kæmper jeg mig igennem den alligevel.
- Jeg er… min egen største kritiker.
- Det undrer mig, at… nogle mennesker kan nå langt og få en fin karriere, selvom de reelt er luddovne.
- Det gør mig vildt sur, når… jeg føler mig talt ned til.
- I det kommende år forventer jeg, at… få nye, store oplevelser i mit arbejdsliv, men i særdeleshed med min familie.
- Jeg blev klogere, da… jeg fik børn.
- Jeg holder meget af… min familie. Den er min base og det sted, jeg tanker overskud, inspiration og kærlighed.
- Sidste gang, at jeg gjorde noget godt for et andet menneske, var, da jeg… kørte en kollega hjem i en sen nattetime.
- Det dummeste, som jeg nogensinde har sagt, er… at Herfølge aldrig kunne blive danske mestre.
- Mit yndlingssted er…. ubetinget mit hjem. Og i arbejdssammenhæng er det et propfyldt stadion til en betydningsfuld kamp, hvor pulsen er oppe hos alle - både på banen og hos os på lægterne…