LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Daniel Zass

Agenterne har talt: Her er de bedste sommerhandler - Spurs har købt den bedste spiller

20 agenter er blevet adspurgt af The Athletic om, hvem der er be bedste spillerhandler denne sommer, og valget faldt på James Maddison.
Tottenham har denne sommer hentet James Maddison, Brennan Johnson, Micky van de Ven, Guglielmo Vicario, Alejo Véliz, Ashley Phillips og Manor Salomon.

The Athletic har spurgt 20 agenter, hvem der har hentet den bedste spiller denne sommer, og flertallet har talt: James Maddison.

9 ud af 20 af de adspurgte agenter mente, at det er Tottenhams nye playmaker, der er sommerens køb.

3 ud af 20 pegede på Declan Rice.

2 ud af 20 mente, at det var Jude Bellingham. Der var ligeledes 2 ud af 20, der vurderede, at Bayern havde lavet sommerens handel med købet af Kane.

Moussa Diaby, James Ward-Prowse, Dominik Szoboszlai, Victor Boniface, Deivid Washington og Micky van de Ven fik alle en stemme hver.

På den anden ende af skalaen var Kai Havertz den værste handel, mens Moises Caicedo-handlen ikke imponerede de adspurgte agenter, der mente, at man betalte overpris for den ecuadorianske midtbanespiller.

Havertz fik 6 stemmer ud af 20, Caicedo 5 ud af 20.

Mason Mount fik 3 ud af 20 stemmer.

Cole Palmer, Wataru Endo, Kalidou Koulibaly, Divock Origi og danske Rasmus Højlund fik alle én stemme hver.

Maddison er ifølge Sofascore Tottenhams bedst spillende spiller indtil videre i sæsonen. Han har således fået 8,07 i karakter på en skala fra 1-10 for "Spurs" i de første fire PL-kampe.

Nummer to på listen er Son med 7,95 point, mens Cristian Romero har fået 7,65.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder