LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Daniel Zass

Trods tysk guldsnak: Vi vinder ikke ligaen

RB Leipzig-træner Marco Rose regner ikke med, at man vinder det tyske mesterskab til trods for, at der har været snak om, at den østtyske klub godt kan gå hen at vinde Bundesligaen.
RB Leipzig har startet Bundesliga-sæsonen nogenlunde. Det østtyske mandskab har vundet to ud af tre kampe, efter man tabte 2-3 til Bayer Leverkusen i første kamp i den nye sæson.

Man har allerede vundet et trofæ, efter man i begyndelsen af august tog fusen på Bayern på Allianz Arena og vandt den tyske supercup.

Der har været snak i de tyske medier om, at RB Leipzig er mesterskabsaspiranter.

Leipzig-træner Marco Rose udtaler imidlertid, at han ikke er naiv. Han tror ikke, de tager mesterskabet.

- Man er nødt til at være ærlig. Jeg er ikke naiv.

- For nuværende er fokus på de korte og mellemlange opgaver, men vi ønsker at slå Bayern, når de kommer på besøg om tre uger, udtalte Rose ifølge Kicker.

RB Leipzig har fire kampe, inden man skal op mod føromtalte Bayern på Red Bull Arena.

De fire kampe efter landsholdspausen er: Augsburg hjemme, Young Boys ude i midtugen, Gladbach ude i weekenden, Wehen Wiesbaden ude i pokalen i midtugen og dernæst Bayern hjemme i ligaen.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder