LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Daniel Ehmsen

Arsenal er favoritter til at hente “verdens bedste midtbanespiller”

På trods af Arsenals fremragende sæson, så vil de forstærke sig endnu mere i det kommende transfervindue.
Ifølge Claudio Lotito, der er præsident i Lazio, så løber verdens bedste midtbanespiller rundt og spiller for Lazio. Der er tale om Sergej Milinković-Savić, som forventes at finde nye græsgange til sommer. Hans nuværende kontrakt udløber i sommeren 2024, hvilket betyder, at det formentligt er sidste udkald, hvis Lazio vil have en god sum for den 28-årige stjerne.

En af de helt store bejlere til midtbanespilleren er Premier Leagues førerhold, Arsenal. De skulle ifølge Dylan Walsh, der dækker Arsenal tæt, være opsat på at forbedre deres centrale midtbane med den meget komplette serber.

Milinković-Savić nåede i sidste sæson op på tocifret antal af både mål og assists i Serie A. En bedrift han meget vel kunne gentage i denne sæson, hvor han endnu engang har været en dominerende faktor på Lazios midtbane.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder