LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Daniel Fisker

Mourinho: Jeg ønsker blot at leve i fred

José Mourinho undersøges i øjeblikket for en batalje med en fjerdedommer, men ”The Special One” understreger, at han kun ønsker at leve i fred.
AS Roma har søndag aften besejret Juventus, hvorfor José Mourinhos tropper er kravlet op på fjerdepladsen i Serie A. Den karismatiske portugiser befandt sig på sidelinjen på Stadio Olimpico, selvom han i første omgang var blevet idømt en karantæne.

Da Cremonese, som er placeret under nedrykningsstregen i Serie A, vandt 2-1 over AS Roma i tirsdags, løb følelserne af med Mourinho, der røg i totterne på fjerdedommer Marco Serra, hvorfor ”The Special One” så rødt og blev idømt to spilledages karantæne.

En nød-appel betyder dog, at de to spilledages karantæne foreløbig må vente, til yderligere undersøgelser har bevist, om de to spilledages karantæne er en passende straf for Mourinho, som forud for aftenen kamp mod Juventus understregede, at han blot ønsker at leve i fred.

- Der foregår en undersøgelse, udtaler José Mourinho ifølge DAZN.

- Jeg ønsker blot at leve i fred – ikke andet.

- Jeg vil bare arbejde med mit hold. Det er det eneste, der interesseret mig – at få det bedste resultat som muligt.

Midtstopperen Gianluca Mancini sikrede AS Roma en 1-0-sejr med en raket af et skud, som Wojciech Szczesny ikke havde nogen chance for at redde ved roden af den fjerneste stolpe. Kampen fik en dramatisk afslutning, da netop indskiftede Moise Kean blev fastholdt af Mancini, hvilket Juventus-angriberen kvitterede med at sparke sin landsmand, hvorfor Kean så rødt efter knap et minut på banen.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder