Sædet brænder under Frank Lampard
Af Noah Mørch Rysager

Ritzau-Scanpix |
Everton klarede med nød og næppe skærene i sidste sæson, hvor man overlevede nedrykningskampen i sidste ende. Efter 20 kampe i seneste sæson, havde Everton hentet otte point flere, end klubben har på nuværende tidspunkt.
Frank Lampard blev efter besøget i London forholdt kritikken. Han gav efter kampen udtryk for, at han er klar til at gøre det nødvendige arbejde for at føre Everton et bedre sted hen.
- Jeg frygter absolut ikke at blive fyret. Jeg er stolt af at gøre arbejdet.
Der er dog ingen garanti for, at han får lov til at gøre forsøget. Selvom Lampard ikke selv frygter en opsigelse, så menes det af mange, at en fyreseddel er nært forestående.
En anden fyringstruet manager, David Moyes, er blevet nævnt som en mulig afløser for Lampard. Moyes var manager i klubben fra Liverpool i årene 2002-2013. Moyes håber dog selv på, at de blå fra Merseyside holder fast i Lampard.