Fodbold nyheder

Atalanta-spiller kan mærke presset efter Papu-exit

Af Stefan Lindahl

Efter Alejandro Gomez forlod Atalanta i januar, har Ruslan Malinovskyi mærket presset i forhold til klubbens forventninger til ham.

Article image
Ritzau-Scanpix

I januar forlod Atalantas anfører og talisman Alejandro Gomez klubben efter en kontrovers med klubbens træner Gian Piero Gasperini. Efter det skete har særligt Ruslan Malinovskyi mærket presset, som ligger på ham.

Den offensive midtbanespiller har i et interview med L’Eco di Bergamo fortalt:

- Jeg føler presset, fordi jeg ved, at folk forventer meget fra mig. Det er, fordi jeg brugte den første sæson i Italien på at finde mig selv til rette og lære sproget. I den anden sæson skal du tage yderligere et skridt frem. Jeg forventer mere af mig selv, og jeg ved, at jeg kan gøre det bedre.

27-årige Malinovskyi, som Atalanta hentede i belgiske Genk i 2019 for 104 mio. kroner, fortæller også, at klubben i denne sæson jagter Champions League-kvalifikation igen, og at man agter at vinde Coppa Italia-trofæet. I den turnering møder Atalanta i finalen Juventus.

Mere om Atalanta

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik