Dansk Southampton-anfører om Tottenham-rygter
Af Torsten Brix
Pierre-Emile Højbjerg kan være på vej fra Sydengeland til London…

Ritzau-Scanpix |
- Det var en drengedrøm, der gik i opfyldelse. Jeg er en type, der gerne vil tage ansvar og elsker, når der er pres på. Det er stort at være den, der fører holdet ind til kampene. Jeg er glad for at blive anerkendt som den spiller, jeg gerne vil være. Jeg kan lide at føle mig vigtig for holdet, og jeg er godt tilpas i anførerrollen.
Sådan siger Pierre-Emile Højbjerg i dagens udgave af Politiken om rollen som anfører for Southampton og fortsætter om rygterne, der sender ham til Premier League-rivalerner fra Tottenham:
- Tottenham er en stor klub, og jeg tror, at Christian Eriksen har gode minder derfra. Det vigtigste er, at jeg koncentrerer mig om Southampton og genopstarten af sæsonen, så jeg kan fortsætte, hvor jeg slap. Hvad der sker i fremtiden, må man tage, som det kommer.