Fodbold nyheder

Terry: Ingen bedre for Chelsea end Lampard

Af Bertram Christensen

En Chelsea-legende støtter en anden Chelsea-legende som ny manager i klubben.

Chelseas nye manager kan meget vel blive klubbens tidligere topspiller Frank Lampard, som lige nu er manager i Championship-klubben Derby. Skal man tro de engelske medier, er Lampard klar til at overtage det frie manager-sæde efter Derby i går tillod Chelsea at snakke med deres manager.

Lampard har fået støtte fra forskellige personer som den næste Chelsea-manager, og seneste medlem af koret er en anden af klubbens helt store legender – måske den største. For Lampards tidligere mangeårige holdkammerat, John Terry, har følgende at sige:

- Efter den sæson som han (Lampard red.) har haft i Derby og med Chelseas transferkarantæne, er der ikke andre, som passer bedre end Frank til at få succes, siger han til Daily Mail og fortsætter:

- Frank var under pres, da han kom til Chelsea i sin tid som spiller, men han endte med at blive den bedste Chelsea-spiller nogensinde. Fansene elsker ham, og han er en legende. Det er det perfekte tidspunkt at komme hjem.

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik