Kaká: Brug Juve som eksempel
Den tidligere Milan-stjerne mener, at klubben er nødt til at kigge på deres rivaler, hvis de skal tilbage til storhedstiden.
Kaká var med til at løfte Champions League-trofæet i 2007 for AC Milan, samme år kunne brasilianeren lade sig hylde som verdens bedste fodboldspiller. Meget vand er løbet under broen siden dengang. Kaká er nu 33 år, og Milan er uendeligt langt fra noget, der bare ligner en Champions League-titel. Derfor kommer den tidligere profil nu med en opfordring til sin gamle klub.
- Juventus har været et eksempel, ved den måde de kom fra Serie B til en Champions League-finale. Jeg ved at det er svært at følge eksempler fra andre klubber i samme land, men det er du nødt til at gøre engang imellem, siger Kaká til Sky Italia.
I øjeblikket ligger AC Milan nummer otte i Serie A, alt imens Juventus ligger på andenpladsen.