LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Christian Ewald

Rio Ferdinand klar for QPR

Den tidligere landsholdsspiller Rio Ferdinand bliver i Premier League. Han har netop skrevet under med Queens Park Rangers.
Rio Ferdinand fik ikke forlænget sin kontrakt med Manchester United, men den store midterforsvarer bliver alligevel i Premier League.

Oprykkerklubben Queens Park Rangers har nemlig netop offentliggjort, at man henter Ferdinand på en etårig aftale.

- Jeg kunne ikke være mere tilfreds. Rio er en fantastisk spiller og et forbillede som professionel fodboldspiller. Jeg er meget glad for, at vi har hentet ham hertil, siger manager Harry Redknapp til klubbens hjemmeside.

- Jeg skrev kontrakt med Rio, da han var 14 år gammel. Han var allerede dengang fantastisk på og uden for banen, og det har han fortsat med at være i hele sin karriere.

Rio Ferdinand spillede 12 år i Manchester United. Han har tidligere spillet for West Ham og Leeds.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder