Fodbold nyheder

Officielt:
AaB henter norsk landsholdsspiller

Af Johan Martinsen

AaB bekræfter, at klubben har hentet den 23-årige midtbanespiller Iver Fossum på en fireårig kontrakt.

Article image

AaB bekræfter på klubbens officielle hjemmeside, at man har hentet den 23-årige norske landsholdsspiller Iver Fossum fra Hannover 96. Midtbanespilleren er hentet på en fireårig kontrakt.

- Som type er Iver teknisk dygtig og har god spilforståelse og stor løbekapacitet, og han kan dække både 8’er- og 6’er-postionen, ligesom han på det norske landshold senest har optrådt på kanten, fortæller Allan Gaarde til klubbens hjemmeside og fortsætter:

- Selvom Iver er en relativ ung spiller, så har han masser af erfaring fra højeste niveau, og vi ser ham som en markant forstærkning af vores hold, hvor konkurrencen selvfølgelig nu vil blive skærpet yderligere, men det er også en del af gamet, hvis vi som hold, trup og klub skal spille med på det niveau, hvor vi ønsker at være.Iver Fossum står noteret for 66 kampe for Hannover 96, hvoraf 37 af kampene er i Bundesligaen. Nordmanden har derudover spillet 12 A-landskampe for Norge, som han også har repræsenteret i 64 ungdomslandskampe.

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik