Fodbold nyheder

Medie: United køber spansk talent

Af Tobias Tange

Det ser ud til, at Ole Gunnar Solskjær og Manchester United er klar med klubbens anden handel denne sommer.

Det er måske ikke Gareth Bale eller Jadon Sancho, men Manchester United er tæt på klubbens anden handel denne sommer, hvor de køber et spansk stortalent. Det er den blot 16-årige Mateo Meija, som hovedsagligt spiller højre kant. Det skriver engelske The Metro.

Det unge Real Zaragoza-talent kommer efter sigende til at koste The Red Devils små fem millioner kroner, og han er i første omgang tiltænkt en plads på klubbens akademi.

Den anden United-handel i transfervinduet skulle også være meget symptomatisk for Ole Gunnar Solskjærs strategi på transfermarkedet, da han gerne vil fokusere på at hente unge talentfulde spillere, som de så kan udvikle og forme.

Derfor håber nordmanden også på, at Ed Woodward lukker en handel for Aaron Wan-Bissaka indenfor den kommende uge.

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik