Fodbold nyheder

Fredagens internationale rygter

Af Jonathan Kjær Troelsen

Rygterne fra international fodbold spænder fredag lige fra dansk 1.division og til Lionel Messi.

Article image

Lionel Messi har fortalt Neymar, at han planlægger at forlade Barcelona til sommer, fordi han vil til PSG, hvor brasilianske Neymar netop spiller. (Daily Star)

Juventus er på udkig efter en ny angriber, og her skulle en tidligere spiller være interessant. Der er tale om Sampdorias 37-årige Fabio Quagliarella, som ville foretage lidt af et chokskifte. (Daily Mail)

Juventus er tæt på at sikre sig Bryan Reynolds fra FC Dallas i USA. 19-årige Reynolds har været eftertragtet blandt europæiske klubber, men det tyder på, at den unge back snart kan kalde sig Juventus-spiller. (Sky Sports)

Paris Saint-Germain søger en ny back, og her skulle brasilianske Emerson været målet. Emerson har i denne sæson været udlejet fra Barcelona til Real Betis. (Estadio Deportivo)

Fremad Amager er ikke ofte at finde på denne liste. Men klubbens Emmanuel Toku har tiltrukket sig interesse fra det store udland, og unavngivne klubber fra både Rusland, England og Italien skulle følge NordicBet Liga-spillerens udvikling tæt. (Calciomercato)

Hakan Calhanoglu vil væk fra AC Milan. Den italienske storklub vil gerne forlænge, men Calhanoglu forlanger angiveligt det dobbelte i løn i forhold til klubbens tilbud. (Sky Sport)

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik