Fodbold nyheder

Bruun:
Jeg ville ikke udtage Dolberg og Damsgaard

Af Torsten Brix

Hård udmelding inden landsholdsudtagelse…
Article image
- Der er ikke en lov om, at du skal spille på dit klubhold for at blive udtaget, men det forudsætter, at landsholdet fungerer, så du fortsat kan være en del af det.


Sådan siger fodboldeksperten Morten Bruun i dagens udgave af Jylland-Posten inden landstræner Kasper Hjulmand om et par uger, skal udtage spillerne til de kommende EM-kvalifikationskampe og Bruun er klar i spyttet:

- Kasper Hjulmand kan ikke udtage den trup, han tog med til VM i Qatar. Dertil var fortællingen simpelthen for dårlig. Han er nødt til at tage nogle valg, der signalerer noget nyt og frisk. Jeg ville ikke udtage Kasper Dolberg og Mikkel Damsgaard, men det betyder ikke, at de er afskrevet for altid. Men der må være et kriterium for, hvor ubetydelig en rolle du spiller for dit klubhold, når du vel at mærke kommer på bagkant af en umulig slutrunde kollektivt set.


Relaterede artikler

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik