Fodbold nyheder

Koundé tager ikke med Sevilla på træningslejr

Af Niklas Gerster

Det lugter mere og mere af, at Jules Koundé snart får ny arbejdsgiver…
Article image
Sevilla FC har i dag på deres Twitter-profil meddelt, hvem der er udtaget til deres 31-mands trup til anden del af holdets træningslejr i Portugal. Den ombejlede midterforsvar Jules Koundés navn figurerer ikke iblandt de 31 udvalgte. Det kunne derfor ligne, at et klubskifte er under opsejling for franskmanden.


Den talentfulde forsvarsspiller har længe været på radaren hos flere storklubber. I dagens rygter kunne vi her på Indkast.dk berette, at Koundé forventes at gennemføre et lægetjek hos Chelsea inden for de næste 48 timer. Lægetjekket plejer at være et godt tegn på, at en spillers klubskifte næsten er en realitet.

Flere klubber har dog også været inde i billedet i kampen om den 23-årige atletiske centerforsvar. Især FC Barcelona har været en af de varme kandidater. Alt peger dog på Chelsea, hvis ikke en anden storklub lykkedes med at forpurre en næsten sikker transfer.

Mere om Jules Koundé

Mere om Sevilla

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik