Fodbold nyheder

Gundogans agent:
Intet er blevet aftalt

Af Jonas Corap

Ilkay Gundogans agent benægter rygterne om, at de er nået til enighed med Manchester City om en ny aftale.
Article image
Ilkay Gundogan ankom til Manchester City i 2016 fra Dortmund, og det er siden blevet til trofæer i massevis. City-anføreren har gennem mange år været en vigtig spiller for klubben, men han har også en kontrakt som står til udløb efter sæsonen. Det har skabt store spekulationer om midtbanespillerens fremtid, hvor flere medier havde sagt, at han var nået til enighed med klubben om en ny aftale. Det afviser spillerens agent dog:


- Intet er blevet aftalt med City eller andre klubber. De seneste kilder er ikke sande. Ilkay er kun fokuseret på den kommende finale.

Gundogan og City-mandskabet spiller Champions League-finale på lørdag, når de møder Inter, og det kan vise sig at være den sidste kamp for den 32-årige playmaker. Hvis City vinder trofæet så vil det være klubbens første Champions League-titel i klubbens historie og den første i Gundogans karriere.


Mere om İlkay Gündoğan

Mere om Manchester C

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik