Fodbold nyheder

Avis: PSG overvejer at sælge Neymar

Af Noah Mørch Rysager

Det har været en turbulent sæson for PSG, og nu begynder rygterne at svirre om en af klubbens superstjerner.
Article image

PSG kunne godt finde på at sælge Neymar, beretter den spanske avis Sport. Hovedstadsklubben er angiveligt interesseret i at beholde Lionel Messi og Kylian Mbappé fremfor den brasilianske superstjerne, hvis en prioritering af stjernerne skulle komme på tale.


Neymar skulle angiveligt for nylig have været oppe at toppes med en af klubbens rådgivere Luis Campos i et af klubbens omklædningsrum. Den catalanske avis fortæller yderligere, at Neymar tilsyneladende er faldet i unåde i klubben og tilskrives mange af de problemer, som klubben gennemgår.

Den franske storklub skulle have foreslået Neymar, at han kunne forlade klubben i sommer, men det endte ikke med at blive relevant for den brasilianske topspiller. Nu mener avisen, at man igen overvejer at sælge Neymar, hvis det kan lade sig gøre. Der venter PSG en stor opgave på tirsdag, hvor man tager imod Bayern München i Champions League.

Mere om Neymar

Mere om Paris SG

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik