Et brændt straffespark, en udvisning og en cheftræner, der selv blev sendt på tribunen.
Thomas Doll har ikke glemt aftenen i København, hvor hans HSV-mandskab var tæt på at ryge ud af UEFA Cuppen. Først et straffesparksmål af Rafael van der Vaart i tillægstiden sikrede tyskerne avancement.
Den nu 60-årige Doll var cheftræner for Hamburger SV, da klubben mødte FC København over to kampe i 2005. Forud for søndagens træningskamp mellem klubberne fortæller han om oplevelsen i et interview med HSV’s hjemmeside.
– Bare ordet København er nok, siger Thomas Doll.
Efter 1-1 i det første opgør i Hamborg var HSV under pres før returen. Til gengæld sørgede de medrejsende tilhængere for, at spillerne ankom med masser af energi.
– På vej til kampen stod 10.000 fans langs vejen uden for stadion og bankede på bussen. Spillerne rejste sig for at se, hvad der foregik. De havde aldrig oplevet noget lignende. I omklædningsrummet behøvede jeg næsten ikke sige noget, for de var allerede så tændte, fortæller Doll.
På banen var begejstringen dog tæt på at blive afløst af skuffelse. Sergej Barbarez brændte et straffespark ved stillingen 0-0, og Khalid Boulahrouz blev udvist. Også Doll måtte forlade sin plads ved sidelinjen, før Van der Vaart afgjorde opgøret fra pletten.
– Det var en vigtig sejr for HSV, både sportsligt og økonomisk. Det var et højdepunkt, siger den tidligere træner.
De to europæiske opgør blev samtidig begyndelsen på et venskab mellem klubbernes fanmiljøer. Sidste år mødtes holdene også til en træningskamp i Parken, og søndag gælder det så genbesøget på Volksparkstadion, hvor tusindvis af danske fans ventes på tribunerne.
Doll kommer også. Denne gang ser han frem til en dag, hvor resultatet fylder mindre.
– Det handler mere om at være sammen og mindre om resultatet. Det er selvfølgelig dejligt, at der gennem så mange år har udviklet sig et ægte venskab mellem fansene. Det er usædvanligt.
FCK får kæmpe forstærkning efter landsholdspausen
Kampen mod HSV kan få ekstra stor betydning for FCK. Efter næsten et år på sidelinjen har en profil nemlig udpeget netop opgøret i Hamborg som tidspunktet for sine første minutter tilbage på banen.
Positivt nyt om dansk landsholdsspiller: Kan være tilbage på banen meget snart
HSV går ind til FCK-kampen uden en dansk landsholdsspiller, men der er kommet opløftende nyt fra skadesfronten. Genoptræningen går så godt, at klubben allerede har et muligt comeback i sigte.
Fra FCK-drenge til landsholdskrigere: Højlund jubler over hjertevennens vilde comeback
Parken har også for nylig dannet rammen om et helt andet comeback. To tidligere FCK-drenge blev genforenet på banen for Danmark efter et langt skadesforløb – og det betød noget særligt for Rasmus Højlund.






























