Fodbold nyheder

Medie:
Isco enig med Betis om rekordløn

Af Elias Eliasson

Real Betis er angiveligt blevet enig med Isco om en kontrakt, der vil gøre ham til den bedst betalte i klubbens historie.
Article image
Den spanske avis AS kan erfare, at Isco er blevet enig med La Liga-konkurrenten Real Betis om en løn, som vil gøre ham til den bedst betalte i klubbens historie. Isco har spillet i Real Madrid siden 2013, men nu tyder det på, at spanieren skal videre.


AS skriver, at Betis vil give Isco en toårig kontrakt med en årsløn på 74 millioner kroner, hvor der er mulighed for at forlænge kontrakten med endnu et år. Iscos kontrakt med Real Madrid udløber om få måneder, og derfor har han altså fuld tilladelse til at snakke med andre klubber.

Isco bliver blandt andet tilknyttet klubben som erstatning for de spillere, der højst sandsynligt bliver solgt til sommer. Blandt andet profilerne Guido Rodriguez og Nabil Fekir som er de Betis-spillere, der er mest eftertragtet, som Isco skal erstatte.

Mere om Isco

Mere om Real Madrid

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik