LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Morten Pedersen

Medie: Alle forventer, han er Real Madrids næste træner

Hvis man skal tro spansk medie, så er der ikke meget tvivl om, hvem der bliver Real Madrids næste træner.

Spanske Xabi Alonso har leveret et fremragende stykke arbejde som træner for Bayer Leverkusen, som han førte frem til det tyske mesterskab og pokaltitel i sidste sæson, hvor de gik ubesejrede gennem Bundesligaen.

I sommer ville Liverpool rigtig gerne have haft ham som ny træner, da de sagde farvel til Jürgen Klopp, men Alonso valgte selv at blive i den tyske storklub.

Nu dukker hans navn op igen i forbindelse med et andet stort trænerjob. Nemlig i Real Madrid, der lige nu har Carlo Ancelotti som træner.

Den rutinerede italiener har kontrakt frem til sommeren 2026, men der har allerede været spekulationer om, at han kan stoppe allerede til sommer.

Det spanske medie Relevo skriver, at alle i Real Madrid forventer, at Alonso bliver den næste træner i den spanske storklub, og Alonso skulle angiveligt også selv bare vente på en henvendelse fra klubben.

Så må tiden vise, om det bliver til sommer eller næste sommer.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder