Juventus favorit til at snuppe Man United-spiller
Ifølge mediet Football Insider er det i skrivende stund det italienske storhold der er favorit til at hente Jadon Sancho fra Manchester United.
Jadon Sanchos fremtid i Manchester United ser ikke lys ud, i hvert fald ikke så længe at det er manager Erik ten Hag der er ved roret. Sancho og ten Hag havde nemlig uenigheder da Sancho spillede i Manchester og de er stadig ingenlunde på god fod.
Derfor er hverken Sancho eller Erik ten Hag interesserede i at Sancho skal spille i United, og det er her Juventus kommer ind i billedet.
De vil nemlig gerne “udnytte” denne situation og skaffe sig englænderen, der er dog ifølge mediet kun snak om et låneophold, ligesom det han netop har haft i Dortmund.
Også Dortmund er interesserede i at købe englænderen, men eftersigende kan det ikke komme på tale på grund af økonomien i den tyske klub.