Live – Mest populære fodboldnyheder

Mehmet Piro Yildirim

Efter store præstationer på Vestegnen: Nu udtages Brøndby-leder til gigantisk opgave

Luis Binks kan få sin debut på det skotske landshold. Brøndby-anføreren er blandt syv nye ansigter i truppen.

Luis Binks har fået en stor besked.

Brøndby-anføreren er for første gang blevet udtaget til det skotske A-landshold, som senere i september indleder sin Nations League-kampagne.

Den 25-årige forsvarsspiller er blandt syv spillere uden en landskamp på cv’et i den nye landstræner Sébastien Pocognolis første trup.

Binks har tidligere repræsenteret Skotland på U18-niveau, men kan nu få sin debut for A-landsholdet. Det skotske fodboldforbund fremhæver Brøndby-anføreren som en del af et nyt udseende forsvar.

Skotland skal spille hele fire kampe i den kommende samling. Først venter Slovenien på udebane den 26. september, inden Schweiz gæster Glasgow tre dage senere.

Herefter spiller skotterne ude mod Nordmakedonien den 3. oktober og afslutter samlingen hjemme mod Slovenien den 6. oktober.

Brøndby har også selv bekræftet udtagelsen og ønsket sin anfører tillykke med muligheden for at trække i den skotske landsholdstrøje for første gang.

Brøndby-anfører raser over dommerens kommentar
Luis Binks opsøgte dommeromklædningsrummet efter Brøndbys 0-3-nederlag til Randers. Her fik anføreren en forklaring på sit karantænegivende gule kort, som bestemt ikke gjorde ham mindre frustreret.

Efter hårdt slag: Brøndby-anfører afviser svær forbandelse
Efter nederlaget i Farum blev Luis Binks konfronteret med en særdeles dårlig Brøndby-statistik. Anføreren nægtede dog at acceptere fortællingen og forklarede, hvorfor historikken ikke bekymrer ham.

Brøndby-profil kom med vildt modsvar
Luis Binks har mærket kritikken i Brøndby, men mod Silkeborg leverede han sit svar på banen. Anføreren stod bag både mål og assist – og bagefter sendte han en klar besked til kritikerne.

Fodboldnyheder

Live – Mest læste håndboldnyheder

Live – Mest læste ishockeynyheder