Live – Mest populære fodboldnyheder

Mehmet Piro Yildirim

Vildt transferspil afsløret: Nu har de blokeret for danskerens kæmpeskifte

Olympiakos har forsøgt to gange, men Wolfsburg vil ikke slippe Joakim Mæhle. Den danske back ser nu ud til at blive i den tyske klub.

Olympiakos har gjort flere forsøg på at hente Joakim Mæhle til græsk fodbold.

Ifølge det tyske medie Kicker har Wolfsburg modtaget to bud fra klubben fra Piræus inden for de seneste dage. Begge tilbud er blevet afvist.

Wolfsburg var i første omgang kun klar til at indlede forhandlinger, hvis der kom et ekstraordinært højt bud på danskeren. Nu er selv den mulighed gledet længere i baggrunden, da klubben har besluttet, at Mæhle skal blive.

Den tyske klub er ellers i gang med at trimme truppen. Kamil Grabara og Denis Vavro er allerede sendt videre, mens Mohammed Amoura og Moritz Jenz også nærmer sig nye klubber.

Mæhle bliver derimod ikke betragtet som en spiller, Wolfsburg ønsker at skille sig af med. Olympiakos har derfor fået et klart nej trods to konkrete forsøg.

Fodboldnyheder

Live – Mest læste håndboldnyheder

Live – Mest læste ishockeynyheder