Et af tysk fodbolds største talenter kan blive centrum for en interessant transferkamp i 2027. Lennart Karl har ellers været betragtet som en vigtig del af Bayern Münchens fremtid, men den unge offensivspiller har fået en vanskelig begyndelse på den nye sæson, og nu er der opstået både sportslig og intern utilfredshed omkring ham.
Ifølge TEAMtalk har situationen fået flere af Europas største klubber til at interessere sig for, om Karl kan blive tilgængelig på transfermarkedet. Særligt Liverpool, Arsenal og Manchester United følger udviklingen, mens også Barcelona og Real Madrid angiveligt holder øje med den unge tysker.
Det er især udtalelser fra Bayern Münchens ærespræsident Uli Hoeness, der har skabt opmærksomhed. Den magtfulde Bayern-profil er ikke tilfreds med de forventninger og den opmærksomhed, som Lennart Karl er begyndt at få. I et interview med den tyske avis BILD gjorde Hoeness det klart, at han ønsker en alvorlig samtale med teenageren.
– Jeg har tænkt mig at tage en alvorlig snak med ham. Han er langt fra at være en superstjerne, siger Hoeness ifølge TEAMtalk.
Hoeness mener samtidig, at Karl skal bevare ydmygheden, selv om han allerede har fået sit gennembrud på højeste niveau. Han er især utilfreds med, at den unge tysker bliver sammenlignet med Bayern-stjernen Michael Olise.
– Unge spillere skal være ydmyge. Sammenligningerne med Olise gør ham bestemt ikke noget godt. Der er stadig en enorm forskel på de to.
Engelske storklubber vil hapse 17-årig Bayern-komet
Interessen fra England er langt fra ny. Allerede tidligere stod flere Premier League-giganter klar omkring Karl, mens Bayern forsøgte at holde fast i stortalentet.
Bayern kan miste fremtidens stjerne: Han vil til Barcelona
Liverpool er heller ikke alene om at følge Karls fremtid. Teenageren er tidligere blevet sat kraftigt i forbindelse med Barcelona, som også kan blive en alvorlig konkurrent.
Bayern-komet drømmer om Real Madrid
Karl har selv tidligere peget på en helt anden drømmedestination. Udtalelsen viser, hvor hård kampen kan blive, hvis Bayern på et tidspunkt åbner døren for et salg.






























