VILD pris! Real Madrid kan gøre Arsenal-forsvarer til den dyreste i fodboldhistorien
William Saliba, der for tre sæsoner siden stadig ikke blev betragtet som en topspiller for Arsenal - og blev sendt på lån til Marseille - har nu udviklet sig til en af de bedste forsvarsspillere i verden.
Efter mere end 100 kampe for Arsenal, hvor han har været en central spiller og hjulpet klubben til andenpladsen i Premier League to gange, er Real Madrid begyndt at interessere sig for den franske forsvarer.
Arsenal skulle dog ikke være villige til at sælge en af deres bedste spillere uden at få en enorm sum for ham.
Hvis Saliba bliver solgt, er det sandsynligt, at han vil blive den dyreste forsvarer i historien, en hæder der i øjeblikket tilhører Josko Gvardiol, der kostede omkring 78 millioner pund, da han skiftede til Manchester City i 2023.