Live – Mest populære fodboldnyheder

Redaktionen

Vil Drenthe betale for at spille?

Spanske medier skriver, at Hércules angiveligt skal betale for at få lånespilleren Royston Drenthe i kamp mod Real Madrid.

Real Madrid skal efter sigende have betalt 15 millioner kroner fra Hércules, hvis lånespilleren, Royston Drenthe, skal have lov til at spille med for oprykkerne, når de to hold mødes i weekenden. Nu overvejer hollænderen selv at betale beløbet.

Flere spanske medier skriver, at der er indsat en klausul i aftalen mellem de to klubber, der gør at Real Madrid kan indtjene 15 millioner kr. hvis Drenthe kommer på banen for oprykkerne.

Den hurtige kantspiller blev aldrig for alvor et hit hos Real Madrid, men har indtil videre gjort en god figur hos oprykkerne for Hércules, og hollænderen har løftet sløret for, at han selv overvejer at betale beløbet.

– Måske er den, der vil betale for at jeg kan spille, mig selv. Jeg arbejder stadig under formodning om, at jeg skal spille, sagde Drenthe, i følge goal.com, tidligere på ugen.

Fodboldnyheder

Live – Mest læste håndboldnyheder

Live – Mest læste ishockeynyheder