Retssagen mellem Erling Haaland og Norwegian har nu fået faste datoer.
Ifølge Aftenposten/NTB skal sagen behandles i Oslo tingrett den 16., 17. og 18. marts 2027.
Tidligere havde parterne kun haft midten af marts som det mest sandsynlige tidspunkt, mens en uge i juni også havde været i spil.
Haaland og hans britiske selskab York Promotions Ltd. har sagsøgt Norwegian over flyselskabets brug af kendetegn, som angriberen mener knytter sig til ham, i markedsføring under VM 2026. Norwegian bestrider kravene.
Konflikten omfatter tre opslag fra flyselskabet. Ét viste en dreng i en positur forbundet med Haalands målfejring, ét placerede hans karakteristiske daværende frisure på et Norwegian-fly, og et tredje viste en pilot, der løb gennem en flykabine på en måde, der spillede på Haalands løbestil.
Norwegians administrerende direktør Geir Karlsen har tidligere kaldt søgsmålet beklageligt og behandlingen af selskabet uretfærdig. Parterne havde et digitalt planlægningsmøde om sagen i oktober.
Nye detaljer i Haaland-søgsmål – Prisen på hans navn kommer frem
Tidligere kom nye detaljer frem om Norwegian-sagen, blandt andet hvad et officielt samarbejde med Haaland angiveligt ville have kostet.
Norwegian går til modangreb på Haaland – Klar til juridisk kamp
Norwegian har fra begyndelsen gjort det klart, at selskabet er klar til at tage den juridiske kamp mod Haaland.
City lagde låg på Haaland-interview – Ét emne måtte ikke berøres
City har også tidligere sat en grænse omkring spørgsmål til Haaland i et interview, hvor ét bestemt emne ikke måtte berøres.






























