Will Wright fortsætter sin markante målform i UEFA Youth League.
Den 18-årige Liverpool-angriber scorede hattrick, da U19-holdet vandt 5-3 ude over Fenerbahçe. Det var hans andet hattrick i turneringen på sæsonens første fire kampe.
Ifølge Liverpool FC scorede Wright to gange inden for kampens første kvarter og fuldendte senere sit hattrick kort efter, at Fenerbahçe havde reduceret til 4-3.
Hans anden scoring i kampen var samtidig hans 12. mål på tværs af sæsonens turneringer på det tidspunkt. Liverpool står efter fire Youth League-kampe med to sejre og to uafgjorte og er fortsat ubesejret.
Wrights første europæiske hattrick kom mod LASK i oktober. Her var Liverpool bagud 2-0, før han scorede to gange, lagde op til 3-2-målet og senere fuldendte 4-2-sejren fra straffesparkspletten.
U19-træner Rob Page har gjort Wright til anfører i Youth League og fortalte før Fenerbahçe-kampen, at angriberen også har fået flere muligheder for at træne med Liverpools førstehold.
Iraola forklarer Danns’ ventetid – sådan kan han nærme sig førsteholdet
Jayden Danns er et andet Liverpool-talent, der arbejder sig tættere på førsteholdet gennem kampe på U21-niveau.
Liverpool sætter tidsplan på Ngumoha-forlængelse
Rio Ngumoha er allerede længere fremme i førsteholdshierarkiet, og Liverpool har gjort en ny aftale med teenageren til en prioritet.
Iraola gav 19-årigt Liverpool-talent første Premier League-start
Trey Nyoni har også taget et stort skridt i denne sæson med sin første Premier League-start under Andoni Iraola.






























