LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Morten Pedersen

Prisen skræmmer Manchester United: Trækker deres interesse i stjerne

Manchester United har angiveligt trukket deres interesse i Bundesliga-stjerne.

Mange venter spændt på, hvad der kommer til at ske hos Manchester United i transfervinduet efter denne sæson, hvor det forventes, at der skal handles ind.

Den engelske storklub har været sat i forbindelse med flere forskellige spillere, men det står også klart, at økonomien i klubben ikke er så stærk, som den tidligere har været.

Klubbens ejer Sir Jim Ratcliffe har dog slået fast, at der nok skal være midler til rådighed til indkøb, men det forventes også, at der skal sælges nogle spillere for at råderummet bliver større.

En af de spillere Manchester United har været sat i forbindelse med, har været den hollandske stjerne Xavi Simons, der til dagligt spiller for RB Leipzig i Bundesligaen.

Den tyske klub skulle dog angiveligt have sat et prisskilt på ham på 600 mio. kroner, og det skulle nu have gjort, at United ikke længere er interesseret. Det skriver Give Me Sport.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder