Rasmus Arvad Christensen

Onsdagens internationale rygter

Napoli overvejer at skifte cheftræner efter en dårlig sæsonstart, mens FC Barcelona er på udkig efter en Championship-spiller. Herunder følger dagens internationale rygter.
FC Barcelona overvejer at hente den nigerianske midtbanespiller fra Leicester, Wilfred Ndidi, når midtbanespillerens kontrakt udløber efter denne sæson. (Sport)

Napoli skulle angiveligt overveje at gøre den tidligere Paris Saint-Germain-træner, Christophe Galtier, til klubbens nye cheftræner, efter de forsvarende italienske mestre har fået en dårlig sæsonstart under Rudi Garcia. (RMC Sport)

Franske Marseille skulle efter sigende også være interesseret i den 57-årige Galtier, efter klubbens tidligere cheftræner, Marcelino, overraskende valgte at stoppe i klubben. (RMC Sport)

Barcelona har en mundtlig aftale med Manchester City om, at den spanske klub kan betale omkring 260 millioner kroner til de forsvarende engelske mestre, for at gøre João Cancelos nuværende lejeaftale til en permanent aftale. (El Chiringuito TV)

Det slovenske angrebstalent, Benjamin Šeško, siger at han talte med Manchester United i løbet af sommerens transfervindue, før han forlod RB Salzburg, men han følte, at et skifte til RB Leipzig ville være bedre for hans udvikling. (Transfermarkt)