Lloris afviser storklub: Vil ikke være reserve
Af Daniel Zass

Tidligere på ugen var der forlydender om, at den franske keeper var i tvivl om, hvorvidt han ville til Lazio eller ej, der har udvist interesse i målmanden.
Franskmandens tvivl skulle angiveligt have ligget i, om han ville blive førstekeeper, eller om han ville være reserve.
Provedel stod i sidste sæson en flot sæson for Lazio og blev kåret til årets spiller, hvorfor Lloris formentlig havde god grund til at tvivle på, hvad et eventuelt skifte til Lazio ville føre med sig af spilletid.
Her til aften skriver L'Equipe, at Lloris har afvist Lazio af de grunde, der var forlydender om tidligere på ugen.
Nej'et kom, fordi franskmanden så det som højst sandsynligt, at han ikke ville blive en etableret spiller i det italienske, men i stedet stå i skyggen af Provedel.
Lloris har spillet i alt 447 gange for Tottenham.