Fodbold nyheder

Overblik:
Alle U21-EM-trupper

Af Stefan Lindahl

Indkast giver dig her et overblik over alle trupperne til U21 EM-slutrunden, som starter i næste uge. Turneringen spilles i Ungarn og Slovenien, og deles i to omgange. Gruppespillet afvikles fra den 24.-31. marts, og slutspillet afvikles fra den 31. maj-6. juni.

Article image
Ritzau-Scanpix

Gruppe A:

Holland:
Målmænd:
Justin Bijlow, Feyenoord
Maarten Paes, Utrecht
Kjell Scherpen, Ajax Amsterdam

Forsvar:
Mitchel Bakker, Paris Saint-Germain
Perr Schuurs, Ajax Amsterdam
Jurriën Timber, Ajax Amsterdam
Sven Botman, LOSC Lille
Jordan Teze, PSV Eindhoven
Tyrell Malacia, Feyenoord
Deyovaisio Zeefuik, Hertha Berlin
Danilo Doekhi, Vitesse

Midtbane:
Jurgen Ekkelenkamp, Ajax Amsterdam
Dani de Wit, AZ Alkmaar
Teun Koopmeiners, AZ Alkmaar
Abdou Harraoui, Sparta Rotterdam
Ludovit Reis, Osnabrück

Angreb:
Justin Kluivert, RB Leipzig
Brian Brobbey, Ajax Amsterdam
Cody Gakpo, PSV Eindhoven
Ferdi Kadioglu, Fenerbahce
Myron Boadu, AZ Alkmaar
Javairô Dilrosun, Hertha Berlin
Noa Lang, Club Brügge


Tyskland:
Målmænd:
Markus Schubert, Eintracht Frankfurt
Finn Dahmen, Mainz 05
Lennart Grill, Bayer Leverkusen

Forsvar:
Ridle Baku, VfL Wolfsburg
Josha Vagnoman, Hamburger SV
Stephan Ambrosius, Hamburger SV
Malick Thiaw, Schalke 04
Ismail Jakobs, FC Köln
Amos Pieper, Armenia Bielefeld
Nico Schlotterbeck, Union Berlin
Maxim Leitsch, Bochum
David Raum, Greuter Fürth

Midtbane:
Niklas Dorsch, Gent
Salih Özcan, FC Köln
Mateo Klimowicz, VfB Stuttgart
Arne Meier, Armenia Bielefeld
Vitaly Janelt, Brentford
Anton Stach, Greuther Fürth

Angreb:
Lukas Nmecha, Anderlecht
Youssoufa Moukoko, Borussia Dortmund
Mergim Berisha, Red Bull Salzburg
Jonathan Burkardt, Mainz 05
Florian Krüger, Erzebirge Aue


Ungarn:
Målmænd:
Demjén Patrik, Zalaegerszegi
Balász Bese, Budafok
Péter Kovács, Budaörs

Forsvar:
Balondh Botond, Parma
Benedek Varju, MTK Budapest
Olivér Tamás, Paksi
András Huszti, Budafoki
László Deutsch, Puskás Akadémia
Bolla Bendegúz, MOL Fehérvár
Attila Mocsi, Szombathelyi Haladás

Midtbane:
Mihály Kata, MTK Budapest
Szabolcs Mezei, MTK Budapest
Martin Palincsár, MTK Budapest
András Csonka, Budafoki MTE
Kristóf Hinora, Vasas
Norbert Szendrei, Budapest Honvéd

Angreb:
Adrián Szóke, Heracles
Donát Bárány, Debrecen
Dániel Zsóri, Fehérafoki
Tamás Kiss, Puskás Akadémia
Márk Kovácsréti, Kisvárda
Pál Dárdai, MOL Fehérvár
Alen Skribek, Budafok


Rumænien:
Målmænd:
Mihai Aioani, Chindia Târgoviste
Mihai Esanu, Dinamo Bukarest
Andrei Vlad, Steaua Bukarest

Forsvar:
Radu Dragusin, Juventus
Denis Harut, Steaua Bukarest
Denis Ciobotariu, CFR Cluj
Alexandru Pascanu, Ponferradina
Raul Oprut, Hermannstadt
Stefan Vladoiu, Universitatae Craiova
Radu Boboc, Viitorul
Andrei Chindris, Botosani

Midtbane:
Marius Marin, Pisa
Olimpiu Morutan, Steaua Bukarest
Razvan Oaida, Steaua Bukarest
Darius Olaru, Steaua Bukarest
Octavian Popescu, Steaua Bukarest
Catalin Itu, CFR Cluj
Marco Dulca, Chindia Târgoviște
Andrei Ciobani, Viitorul

Angreb:
Alexandru Matan, Columbus Crew
Valentin Costache, CFR Cluj
George Cîmpanu, Universitatea Craiova
George Ganea, Viitorul


Gruppe B:

Italien:
Målmænd:
Alessandro Plizzari, Reggina
Marco Carnesecchi, Cremonese
Michele Cerofolini, Reggiana

Forsvar:
Matteo Gabbia, AC Milan
Matteo Lovato, Hellas Verona
Gianluca Frabotta, Juventus
Raoul Bellanova, Pescara
Gabriele Zappa, Cagliari
Riccardo Marchizza, Spezia
Lorenzo Pirola, AC Monza
Marco Sala, SPAL
Luca Ranieri, SPAL
Enrico Delprato, Reggina

Midtbane:
Sandro Tonali, AC Milan
Giulio Maggiore, Spezia
Tommaso Pobega, Spezia
Nicolò Rovella, Genoa
Davide Frattesi, AC Monza
Samuele Ricci, Empoli

Angreb:
Andrea Pinamonti, Inter
Patrick Cutrone, Valencia
Gianluca Scamacca, Genoa
Giacomo Raspadori, Sassuolo


Spanien:
Målmænd:
Álex Domínguez, Las Palmas
Josep Martínez, RB Leipzig
Álvaro Fernández, Huesca

Forsvar:
Hugo Guillamón, Valencia
Oscar Mingueza, FC Barcelona
Marc Cucurella, Getafe
Juan Miranda, Real Betis
Mateu Morey, Borussia Dortmund
Adrià Pedroso, Espanyol
Pipa, Huddersfield
Jorge Cuenca, Almería

Midtbane:
Brahim Díaz, AC Milan
Riqui Puig, FC Barcelona
Gonzalo Villar, AS Roma
Ander Barrenetxea, Real Sociedad
Martín Zubimendi, Real Sociedad
Fran Beltrán, Celta Vigo
Manu García, Sporting Gijón
Álex Pozo, Eibar
Jon Moncayola, Osasuna

Angreb:
Abel Ruiz, Braga
Dani Gómez, Levante
Javi Puado, Espanyol


Tjekkiet:
Målmænd:
Matej Kovár, Manchester United
Martin Jedlicka, DAC 1904
Matous Trmal, Vitória SC

Forsvar:
Martin Vitík, Sparta Prag
Dominik Plechatý, Sparta Prag
Matej Chalus, Slovan Liberec
Michal Fukala, Slovan Liberec
Libor Holík, Jablonec
Denis Granecný, Emmen

Midtbane:
Ondrej Lingr, Slavia Prag
Adam Karabec, Sparta Prag
Ladislav Krejcí, Sparta Prag
Pavel Sulc, Viktoria Plzen
Pavel Bucha, Viktoria Plzen
Michal Sadílek, Slavan Liberec
Filip Havelka, Ceské Budejovice
Dominik Janosek, Zlín
Michal Kohút, Slovácko
Tomás Ostrák, Karviná
Patrik Zitný, Teplice
Antonín Vanícek, Bohemians Prag

Angreb:
Ondrej Sasinka, Baník Ostrava
Vaclav Drchal, Mladá Boleslav


Slovenien:
Målmænd:
Zan Luk Leban, Everton
Martin Turk, Parma
Igor Vekic, Bravo

Forsvar:
Andraz Zinic, Domzale
Aljaz Ploj, Aluminij
David Brekalo, Bravo
Dusan Stojinovic, Celje
Jan Gorenc, Mura
Sven Sostaric-Karic, Domzale
Zan Kolmanic, Austin
Zan Rogelj, WSG Tirol
Zan Zaletel, Celje

Midtbane:
Dejan Petrovic, Rapid Wien
Adam Gnezda Cerin, Rijeka
Sandi Ogrinec, Bravo
Tamar Svetlin, Domzale
Timi Elsnik, Olimpija
Tomi Horvát, Mura

Angreb:
Nik Prelec, Sampdoria
Zan Celar, Cremonese
Aljosa Matko, Maribor
Dario Kolobaric, Domzale
Zan Medved, Wisla Krakow


Gruppe C:

Frankrig:
Målmænd:
Alban Lafont, Nantes
Illan Meslier, Leeds United
Dimitry Bertaud, Montpellier

Forsvar:
Pierre Kalulu, AC Milan
Benoît Badiashile, AS Monaco
Wesley Fofana, Leicester City
Jules Koundé, Sevilla
Colin Dagba, Paris Saint-Germain
Faitout Maouassa, Stade Rennes
Ibrahim Konaté, RB Leipzig
Adrien Truffet, Stade Rennes

Midtbane:
Eduardo Camavinga, Stade Rennes
Houssem Aouar, Olympique Lyon
Matteo Guendouzi, Hertha Berlin
Aurelien Tchouameni, AS Monaco
Boubakary Soumaré, LOSC Lille
Boubacar Kamara, Olympique Marseille
Romain Faivre, Stade Brest

Angreb:
Jonathan Ikoné, LOSC Lille
Moussa Diaby, Bayer Leverkusen
Odsonne Edouard, Celtic
Amine Gouiri, OGC Nice
Randal Kolo Muani, Nantes


Danmark:
Målmænd:
Oliver Christensen, Odense BK
Peter Vindahl Jensen, FC Nordsjælland
Mads Hermansen, Brøndby IF

Forsvar:
Victor Nelsson, FC København
Mads Roerslev, Brentford
Mads Bech Sørensen, Brentford
Andreas Poulsen, Austria Wien
Frederik Alves Ibsen, West Ham United
Sebastian Hausner, AGF
Rasmus Carstensen, Silkeborg IF

Midtbane:
Jacob Bruun Larsen, Anderlecht
Anders Dreyer, FC Midtjylland
Magnus Kofod Andersen, FC Nordsjælland
Jesper Lindstrøm, Brøndby IF
Morten Hjulmand, Lecce
Gustav Isaksen, FC Midtjylland
Nikolas Nartey, Sandhausen
Victor Jensen, FC Nordsjælland

Angreb:
Nikolai Baden Frederiksen, Tirol
Mohamed Daramy, FC København
Carlo Holse, Rosenborg
Wahid Faghir, Vejle
Nikolai Laursen, FC Emmen


Island:
Målmænd:
Patrik Gunnarsson, Silkeborg IF
Elias Rafn Olafsson, Fredericia
Hákon Rafn Valdimarsson, Grótta

Forsvar:
Valgeir Lunddal Fridriksson, Häcken
Ísak Ólafsson, SønderjyskE
Ari Leifsson, Strømgodset
Róbert Orri Thorkelsson, Breidablik
Finnur Tomas Pálmason, IFK Norrköping

Midtbane:
Mikael Anderson, FC Midtjylland
Jón Dagur Thorsteinsson, AGF
Kolbeinn Finnsson, Borussia Dortmund
Andri Fannar Baldursson, Bologna
Willum Thór Willumsson, BATE Borisov
Kolbeinn Thordarson, Lommel
Ísak Bergmann Jóhannesson, IFK Norrköping
Alex Hauksson, Östers
Thórir Jóhann Helgason, FH Hafnarfjördur
Hördur Ingi Gunnarsson, FH Hafnarfjördur

Angreb:
Sveinn Aron Gudjohnsen, Odense BK
Stefán Teitur Thórdarson, Silkeborg IF
Bjarki Steinn Bjarkason, Venezia
Valdimar Thór Ingimundarson, Strømgodset
Brynjólfur Andersen Willumsson, Kristiansund


Rusland:
Målmænd:
Aleksandr Maksimenko, Spartak Moskva
Denis Adamov, Sochi
Ivan Lomaev, Krylia Sovetov

Forsvar:
Nayair Tiknizyan, CSKA Moskva
Igor Diveev, CSKA Moskva
Danil Krugovoi, Zenit Skt. Petersborg
Pavel Maslov, Spartak Moskva
Roman Evgeniev, Dynamo Moskva
Artem Golubev, Ufa
Nikita Kalugin, Neftekhimik

Midtbane:
Konstantin Kuchaev, CSKA Moskva
Ivan Oblyakov, CSKA Moskva
Daniil Kulikov, Lokomotiv Moskva
Daniil Lesovoy, Dynamo Moskva
Arsen Zakharyan, Dynamo Moskva
Nail Umyarov, Spartak Moskva
Daniil Utkin, Krasnodar
Magomed Suleymanov, Krasnodar
Aleksandr Lomovitski, Arsenal Tula
Danil Glebov, Rostov

Angreb:
Fedor Chalov, CSKA Moskva
Vyacheslav Grulev, Dynamo Moskva
Denis Makarov, Rubin Kazan


Gruppe D:

England:
Målmænd:
Aaron Ramsdale, Sheffield United
Josef Bursik, Stoke City
Josh Griffiths, Cheltenham

Forsvar:
Ryan Sessegnon, Hoffenheim
Ben Godfrey, Everton
Max Aarons, Norwich
Japhet Tanganga, Tottenham
Ben Wilmot, Watford
Lloyd Kelly, Bournemouth
Steven Sessegnon, Bristol City
Marc Guehi, Swansea City

Midtbane:
Eberechi Eze, Crystal Palace
Curtis Jones, Liverpool
Tom Davies, Everton
Oliver Skipp, Norwich
Conor Gallagher, West Bromwich
Dwight McNeil, Burnley

Angreb:
Mason Greenwood, Manchester United
Emile Smith Rowe, Arsenal
Callum Hudson-Odoi, Chelsea
Eddie Nketiah, Arsenal
Rhian Brewster, Sheffield United
Noni Madueke, PSV Eindhoven


Portugal:
Målmænd:
Diogo Costa, FC Porto
Joao Virgínia, Everton
Luís Maximiano, Sporting CP

Forsvar:
Diogo Dalot, AC Milan
Diogo Leite, FC Porto
Tiago Djaló, LOSC Lille
Thierry Correia, Valencia
Pedro Pereira, Crotone
Diogo Queirós, Famalicao
Tomás Tavares, Farense

Midtbane:
Florentino Luís, AS Monaco
Gedson Fernandes, Galatasaray
Fábio Vieira, FC Porto
Vítor Ferreira, Wolverhampton
Daniel Braganca, Sporting CP
Pedro Goncalves, Sporting CP
Filipe Soares, Moreirense

Angreb:
Rafael Leao, AC Milan
Francisco Trincao, FC Barcelona
Francisco Conceicao, FC Porto
Tiago Tomás, Sporting CP
Dany Mota, AC Monza
Jota, Real Valladolid


Kroatien:
Målmænd:
Adrian Semper, Chievo Verona
Dominik Kotarski, Ajax Amsterdam
Ivan Nevistic, Rijeka

Forsvar:
Domagoj Bradaric, LOSC Lille
Martin Erlic, Spezia
Borna Sosa, VfB Stuttgart
Josko Gvardiol, Dinamo Zagreb
Mario Vuskovic, Hajduk Split
Kresimir Krizmanic, Gorica
Marin Sverko, Saarbrücken

Midtbane:
Luka Sucic, Real Bull Salzburg
Lovro Majer, Dinamo Zagreb
Nikola Moro, Dinamo Moskva
Bartol Franjic, Dinamo Zagreb
Kristijan Bistrovic, Kasimpasa
Darko Nejasmic, Hajduk Split
Mihael Zaper, Osijek

Angreb:
Petar Musa, Union Berlin
Luka Ivanusec, Dinamo Zagreb
Sandro Kulenovic, Rijeka
Dario Vikinger, Wolfsberger
Dario Spikic, Gorica
Marko Divkovic, Dunajska Streda


Schweiz:
Målmænd:
Anthony Racioppi, Dijon
Timothy Fayulu, FC Sion
Philipp Köhn, FC Wil

Forsvar:
Jordan Lotomba, OGC Nice
Jasper van der Werff, FC Basel
Cedric Zesinger, Young Boys
Jan Bamert, FC Sion
Miro Muheim, FC St. Gallen
Leonidas Stergiou, FC St. Gallen
Silvan Sidler, Lucerne

Midtbane:
Alexandre Jankewitz, Southampton
Simon Sohm, Parma
Bastien Toma, Genk
Noah Okafor, Red Bull Salzburg
Fabian Rieder, Young Boys
Petar Pusic, Grasshoppers
Toni Domgjoni, FC Zürich
Kastriot Imeri, Servette

Angreb:
Dan Ndoye, OGC Nice
Andi Zeqiri, Brighton
Felix Mambimbi, Young Boys
Jeremy Guillemenot, FC St. Gallen
Filip Stojilkovic, Aarau

Relaterede artikler

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik