Da sæsonen tilbage i august blev sparket i gang, var der ikke mange der regnede Mainz 05 som en del af toppen. Holdet har dog gjort kritikkernes ord til skamme. Holdet vandt senest deres syvende sejr i træk, da man lørdag eftermiddag slog Hoffenheim 4-2 på hjemmebane, og ydermere har den overraskende duks tidligere vundet i Bremen og München.
Trods de vanvittige resultater, holder træner Thomas Tuchel begge ben på jorden, og han mener også at dette er det vigtigste:
– Vores målsætning har hele tiden været at overleve i Bundesligaen, og jeg føler, at vi er på rette vej. Det glæder mig, at vores tilhængere fastholder realismen, og ikke taler om mesterskabet eller Champions League, siger træneren ifølge Supersport.com
Mainz får i næste runde chancen for at fortsætte den gode stime, når holdet hjemme tager imod HSV.






























