Live – Mest populære fodboldnyheder

Redaktionen

Kuhn glæder sig til mødet med AGF

FC Midtjylland trak i dag AGF i pokalturneringens kvartfinale, og Allan Kuhn glæder sig til at møde århusianerne.

Her til eftermiddag blev der trukket lod til Ekstra Bladet Cups kvartfinaler, hvor blandt andre AGF og FC Midtjylland mødes. Et opgør midtjydernes træner Allan Kuhn glæder sig til.

– Som udgangspunkt må man aldrig klage, når man bliver parret med turneringens lavest rangerende klub. Når det er sagt, så er jeg helt på det rene med, at vi skal op mod et særdeles velkørende århusiansk mandskab, der jo ikke har tabt en fodboldkamp i mands minde og derfor kommer med en ordentlig spandfuld selvtillid, siger Allan Kuhn til klubbens hjemmeside og fortsætter:

– Ud over at det altid er sjovt at spille i Århus, så bliver det vældig spændende at møde noget frisk blod. De øvrige syv tilbageværende mandskaber møder vi tre gange i denne sæson, men vi ikke møder AGF, så det bliver spændende.

Kvartfinalerne er programsat til at skulle afvikles d. 9. – d. 11. november.

Fodboldnyheder

Live – Mest læste håndboldnyheder

Live – Mest læste ishockeynyheder