Live – Mest populære fodboldnyheder

Redaktionen

– Kent Nielsen har ikke reddet en skid

AaB har fået en ny træner – men også en ny stil, slår Karim Zaza fast, selvom sportschefen Lynge Jacobsen maner til nordjysk besindighed.

– Kent har ikke reddet en skid. Vi er stadig sidst, men jeg har virkelig været bange for, at hullet blev for stort. Nu holder vi trit med holdene over os, og der skal ikke længere to sejre til at kravle over stregen.

Sådan siger AaB’s sportschef Lynge Jakobsen i dagens udgave af Jyllands-Posten, efter bundholdet AaB i weekenden hentede en tiltrængt hjemmesejr over FCN, mens keeper Karim Zaza sagde:

– Kent har været meget dygtig til at forklare hver enkelt spiller, hvad han forventer af den enkelte. Magnus (Pehrsson, fyret AaB’træner, red.) talte meget til kollektivet. Kent er direkte i sin tale og i vores situation er det nok en god idé, at hver enkelt spiller først og fremmest skal forholde sig til sig selv.

Den nye AaB-træner Kent Nielsen har lavet en ny stil hos nordjyderne, men den er ikke ny i forhold til træneren:

– Sådan er min trænerstil. Den er ikke ny, fordi den passer specielt godt til AaB’s nuværende situation. Jeg har altid troet på, at en spiller er bedst, når han klart og tydeligt ved, hvad der forventes af ham.

Fodboldnyheder

Live – Mest læste håndboldnyheder

Live – Mest læste ishockeynyheder