Den danske målmand, Jimmy Nielsen, har haft massiv succes i sin amerikanske klub Kansas City Wizards, efter han tog skiftet fra Vejle i første division til den amerikanske klub, der til daglig spiller i den amerikanske Major League Soccer.
Jimmy Nielsen er efterhånden blevet så populær i Kansas City Wizards, at han i øjeblikket forhandler om en etårig forlængelse af sin nuværende kontrakt, selvom han blot har været i klubben i lidt over et halvt år. Udsigten til en ny kontrakt kommer derfor som en stor glæde for den lyshårede dansker.
– Det går rigtigt godt. Jeg spiller alle kampene, og vi er i gang med at forhandle om en ny et-årig kontrakt. Det er jeg rigtigt godt tilfreds med, siger Jimmy Nielsen til tipsbladet.dk og fortsætter.
– Vi er endnu ikke helt enige, men jeg er sikker på, vi nok skal blive det, siger den 33-årige keeper.
Jimmy Nielsen har med flere fantomredninger gjort sig bemærket i Major League Soccer og han er fem gange siden sin debut i Major League Soccer i februar, blevet hædret med ”Save of the week”






























