LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Europa: Europa League
MCH Arena
FT
4 - 0
(2 - 0)
FC Midtjylland
KuPS
A. Buksa (15), D. Osorio Osorio (19), J. Brumado (81), J. Brumado (90)
Oliver Otte Okstrøm

Fik bank af FC Midtjylland: Finsk træner alligevel "delvist tilfreds"

KuPS-cheftræner Jarkko Wiss erkender, at det ikke er hver dag, at man siger sådan efter sådan et nederlag.

Finske KuPS fik torsdag et nederlag på 0-4 med hjem fra Herning i deres opgør mod FC Midtjylland i Europa League-kvalifikationen.

Efter kampen var det dog en lettere positiv cheftræner fra det finske hold i form af Jarkko Wiss, som var sit syn på kampen i et interview med det finske medie Yle.

- Vi var lidt på hælene og indkasserede nogle ærgerlige mål. Men vi voksede flot ind i kampen og havde gode perioder, siger han og fortsætter:

- Vi spillede en stærk 40 minutters periode, men til sidst lukkede vi igen unødigt to mål ind, lyder det fra Jarkko Wiss.

Derudover kunne han se en del positivt, ligesom han også måtte rose FCM for deres evner i det offensive spil.

- Det er sjældent, at man efter et 0-4-nederlag kan være delvist tilfreds med sin præstation. Men vi lærer helt sikkert af dette, og vi vil møde hold af denne kaliber i gruppespillet. Det var en god lærestreg i, at man skal være skarp i alle 90 minutter for reelt at kunne spille med om sejren, forklarer Wiss.

FC Midtjyllands mål blev sat ind af Adam Buksa, Dario Osorio samt to gange af Junior Brumado.

Returkampen mellem de to hold bliver spillet på torsdag i næste uge i Finland. Den samlede vinder er klar til Europa League-ligaspillet.
 

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder