Live – Mest populære fodboldnyheder

Indkast Redaktionen

Enzo afslører Messis ord før VM-finalen – afviser rygter om nederlaget

Enzo Fernández fortæller, hvad Lionel Messi sagde til Argentina inden VM-finalen mod Spanien. Samtidig afviser midtbanespilleren konspirationsteorier om nederlaget og giver sin forklaring på holdets fysiske problemer.

Lionel Messi bad sine argentinske holdkammerater om at være sig selv og nyde øjeblikket, inden de gik på banen til VM-finalen mod Spanien i juli. Det fortæller Enzo Fernández i et nyt interview, hvor han også afviser rygterne om, at der skulle være skjulte forklaringer på Argentinas nederlag.

Fernández genkalder sig situationen i omklædningsrummet i et interview med Gastón og Esteban Edul, gengivet af TyC Sports.

Ifølge Manchester City-spilleren mindede Messi holdkammeraterne om, at de ikke skyldte nogen noget efter det, de allerede havde opnået med landsholdet. De skulle møde finalen med deres egen identitet og forsøge at nyde den største kamp.

Enzo beskriver Messis taler som noget særligt, der altid efterlod et indtryk på spillerne. Han husker især ordene før Spanien-kampen, som blev en af Messis sidste store opgaver i Argentina-trøjen inden landsholdsafskeden i oktober.

Argentina tabte VM-finalen med 0-1 efter forlænget spilletid. Efterfølgende spredte der sig påstande på sociale medier om, at der skulle være foregået noget skjult omkring kampen. Fernández afviser teorierne og siger, at Spanien ganske enkelt var bedre på dagen.

Han peger samtidig på, at Argentina var hårdt fysisk belastet efter flere krævende kampe, herunder to opgør med forlænget spilletid. Ifølge hans vurdering døjede omkring halvdelen af truppen med fysiske problemer mod slutningen af turneringen. Det er hans beskrivelse af spillernes tilstand, ikke en separat offentliggjort lægeopgørelse.

Midtbanespilleren mener, at Argentina kunne have vundet, hvis finalen var endt i straffesparkskonkurrence. Han begrunder den tro med Emiliano Martínez' kvaliteter som målmand, men erkender samtidig, at Spanien fortjent løb med VM-titlen.

Fernández fortæller desuden, hvor følelsesladet Messis senere landsholdsafsked var for ham. Som dreng håbede han blot at få mulighed for at spille sammen med sit idol; i stedet endte han med at dele både omklædningsrum og en VM-titel med ham.

Det nye i historien er Enzos erindring om Messis tale og hans egen forklaring fra interviewet den 29. oktober. Hans afvisning af rygterne er ikke en uafhængig undersøgelse af alle de påstande, der har cirkuleret efter finalen.

Pedro Porro afslører særlig besked til Ferran før VM-finalen
Fra den spanske lejr har Pedro Porro fortalt om den særlige besked, han gav Ferran Torres før VM-finalen. Den tidligere Barcelona-angriber endte som matchvinder.

Alt du skal vide om Messis sidste landskamp
Messis følelsesladede landsholdsafsked sluttede med en 3-0-sejr over Benin. Argentineren var involveret i samtlige tre mål i sin sidste kamp.

Ingen får Messis 10’er endnu – Argentina træffer særlig beslutning
Argentina besluttede at lade nummer 10 stå ledigt i kampene frem mod Messis farvel. Landstræner Lionel Scaloni forklarede også planen for trøjens fremtid.

Fodboldnyheder

Live – Mest læste håndboldnyheder

Live – Mest læste ishockeynyheder