Live – Mest populære fodboldnyheder

Magnus Nyby

Deco afviste Gabriel Jesus igen og igen – så ændrede alt sig

Gabriel Jesus blev tilbudt til Barcelona allerede sidste vinter, men Deco afviste flere gange brasilianeren, før han på bare 24 timer fik skiftet på plads.

Gabriel Jesus’ skifte til Barcelona lignede længe en handel, der pludselig opstod i transfervinduets sidste dage. Men brasilianerens ankomst til Camp Nou var faktisk resultatet af et ni måneder langt forløb, hvor Deco flere gange traf den samme beslutning: Nej tak.

Da Robert Lewandowski nærmede sig sin sidste sæson i Barcelona, var klubben allerede begyndt at kigge efter en fremtidig afløser. Deco havde dog ét klart førstevalg, og det var Julián Álvarez.

Samtidig blev Gabriel Jesus tilbudt til Barcelona.

I december sidste år havde Deco ifølge Sport mulighed for at hente brasilianeren til en overkommelig pris. Arsenal var åbne for en januarløsning, efter at angriberen var kommet tilbage fra sin skade og havde brug for spilletid.

Deco overvejede muligheden, men afviste til sidst. Sammen med Hansi Flick vurderede han, at Barcelona havde nok offensive muligheder i form af Lewandowski og Ferran Torres, og at Gabriel Jesus efter sin lange skadespause ikke nødvendigvis kunne levere med det samme.

Dermed blev sagen lagt væk – men ikke glemt.

Gennem første halvdel af 2026 fortsatte spillerens repræsentanter med at holde kontakten til Deco. Barcelona-direktøren anerkendte brasilianerens kvaliteter, men fastholdt, at andre navne havde højere prioritet.

Og igen var Julián Álvarez øverst på listen.

Da sommerens transfervindue åbnede, ændrede situationen sig ikke. Lewandowski var på vej væk, men Barcelona fortsatte med at jagte Álvarez. Gabriel Jesus blev endnu en gang præsenteret som en mulighed, men Deco afviste igen – denne gang uden overhovedet at kontakte Arsenal for at undersøge en mulig handel.

Så kom vendepunktet.

Efterhånden stod det klart, at Álvarez var en næsten umulig handel, og Barcelona blev tvunget til at kigge på alternativer. Den 27. august, samme dag som Barcelona mødte Athletic, besluttede Deco ifølge Sport, at tiden var inde til at handle.

Arsenal var villige til at sælge Gabriel Jesus for omkring 10 millioner euro.

Det eneste, der manglede, var at få brasilianerens løn til at passe ind i Barcelonas økonomi.

Det lykkedes.

På blot 24 timer blev aftalen lukket. Gabriel Jesus accepterede en lavere løn, mens Barcelona til gengæld gik med til en tredje fast kontraktsæson.

Dermed endte en handel, som Barcelona havde afvist flere gange gennem ni måneder, pludselig med at blive en realitet.

Gabriel Jesus afslører stort offer for Barcelona-skiftet
Da døren endelig åbnede, gjorde Jesus selv meget for at få aftalen gennemført. Ved præsentationen afslørede han en økonomisk detalje, der viser, hvor meget han ønskede skiftet.

På vej til Barcelona: Én detalje stoppede Gabriel Jesus i Real Madrid
Barcelona kunne meget vel være blevet Jesus’ anden spanske storklub. Flere år tidligere var Real Madrid langt fremme – indtil en usædvanlig detalje fik handlen til at kollapse.

Gabriel Jesus-handlen løser nyt Barça-problem – målmandshierarkiet ændrer sig
Den sene kovending omkring Jesus fik konsekvenser langt væk fra angrebet. Prisen på brasilianeren gav Barcelona en åbning, der ændrede situationen for klubbens målmænd.

Fodboldnyheder

Live – Mest læste håndboldnyheder

Live – Mest læste ishockeynyheder