LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Danmark: 2. Division
FT
3 - 1
(2 - 1)
Middelfart
Fremad A
M. Greve (27), M. Greve (38), M. Greve (62)
Daniel Hvalsø Carlsen

Premier League og yngste debutant i FCK: Tosse afløste ham i aftes

Kenneth Zohore er kommet vidt omkring i sin karriere.

Den tidligere FCK- og Brøndby-angriber gør sig nu for Fremad Amager, der kæmper om oprykning til 1. Division. 

I aftes tabte klubben dog et skridt, da det blev til et nederlag på 1-3 hos Middelfart. Kenneth Zohore startede inde - men blev afløst af nordmanden Kjetil Tosse efter 58 minutter. 

35-årige Mads Greve - tidligere Vejle og Vendsyssel - gjorde rigtig ondt på Fremad Amager, da det var ham, der scorede alle tre kasser for Middelfart. 

Der er langt fra Premier League-bold til 2. Division. Vi giver et overblik over Kenneth Zohores karriere:

Yngste debutant i FC København

Kenneth Zohore slog tidligt sit navn fast i dansk fodbold, da han som blot 16-årig blev den hidtil yngste debutant nogensinde for FC København - i en Superliga-kamp mod AGF i 2010. 

Allerede dengang blev han spået en stor fremtid, ikke mindst på grund af sin fysiske styrke og modenhed i spillet. 

Talentet blev hurtigt bemærket uden for Danmarks grænser, og som 18-årig skiftede han til den italienske storklub Fiorentina, dog uden at slå igennem. 

Tilbage til Danmark

Efter ophold i både Brøndby og OB fandt han mere kontinuerlig spilletid og begyndte at genfinde formen.

Hans gennembrud kom for alvor i England, hvor han i 2016 skrev kontrakt med Cardiff City. Her blev han en profil og bidrog væsentligt til klubbens oprykning til Premier League i 2018. 

Kenneth Zohore fik også minutter i den bedste engelske række - men mistede med tiden sin plads. Et skifte til West Bromwich Albion fulgte – uden den store succes. 

Senere gik turen videre til Millwall, hvorefter West Brom igen kaldte. 

Så tog han igen til OB - uden succes. 

Et ophold i polsk fodbold hos Slask fulgte - uden succes. 

Efter en periode som klubløs render Kenneth Zohore altså nu rundt på Amager og kæmper om oprykning til 1. Division. Her er han i øvrigt holdkammerat med velkendte navne som Frederik Holst, Mikkel Andersen og Jeppe Simonsen. 

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder