Watkins er ikke god nok til United
United har ifølge talkSPORT ført forhandlinger om Watkins, der kan komme til at koste omkring 60 millioner pund, samtidig med at klubbens scoutingchef Christopher Vivell har undersøgt mulighederne for en handel med RB Leipzigs unge angriber Benjamin Sesko, der vurderes til over 70 millioner pund.
Newcastle følger også Sesko, mens Usikkerhed råder om Alexander Isaks fremtid i Newcastle.
Jennings fremhæver, at Watkins er en Premier League-bevist spiller på toppen af sin karriere, men Sesko – kun 22 år – har et udviklingspotentiale, der gør ham til et bedre langtidsvalg.
“Hvis Manchester United henter Ollie Watkins, er det ikke andet end normalisering af middelmådighed,” siger Jennings. Han understreger, at Watkins er en rigtig god spiller, men for en klub med Uniteds historik og ambitioner er han ikke en profil, der kan føre holdet tilbage til tidligere storhed.
Alder er en vigtig faktor, idet Watkins bliver 30 til december, mens Sesko netop er trådt ind i sin prime-udviklingsfase.
Jennings sammenligner de to fremtidsperspektiver: Om tre år vil Watkins nærme sig slutningen af sin karriere, mens Sesko vil være på vej ind i sin bedste alder som spiller.
Han konkluderer, at selv om Watkins er markant bedre end Rasmus Højlund, så er spørgsmålet, om han reelt er god nok til at leve op til forventningerne og traditionerne i Manchester United.
United indleder Premier League-sæsonen mod Arsenal den 17. august.