LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Morten Pedersen

Vil forlænge med Manchester United - Og slutte karrieren i klubben

Den rutinerede forsvarsspiller ser ud til at forlænge sin kontrakt med Manchester United.

Der er ved at blive ryddet op i truppen hos Manchester United denne sommer, hvor der er kommet nogle nye spillere ind, mens andre er røget ud, og flere kan være på vej ud også.

Marcus Rashford er taget til Barcelona, og der er forventninger om, at spillere som Jadon Sancho, Antony og Alejandro Garnacho i hvert fald også skal sælges, inden transfervinduet lukker.

Der har også været nogle spekulationer omkring den rutinerede forsvarsspiller Harry Maguire, der har kontraktudløb næste sommer, men der ser nu ud til at være styr på hans fremtid.

Daily Mail skriver i hvert fald, at den 32-årige englænder er tæt på at forlænge sin kontrakt med Manchester United, og så ser det altså ud til, at han kommer til at spille for dem i resten af hans karriere.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder