Manchester United åbnede tirsdag den 27. oktober dørene til træningsanlægget Carrington for en gruppe fans, der fik mulighed for at møde deres idoler på nært hold. Flere af gæsterne lever med alvorlige sygdomsforløb, og arrangementet var skabt for at give dem og deres familier en særlig oplevelse.
Begivenheden var en del af Manchester United Foundations Dream Day, som afholdes to gange i løbet af en sæson. Her får udvalgte tilhængere mulighed for at opleve klubben og førsteholdet tættere på end ved en almindelig kamp.
Ifølge Manchester Uniteds officielle beretning deltog blandt andre Bruno Fernandes, Harry Maguire, Kobbie Mainoo og Carlos Baleba. Også cheftræner Michael Carrick var med til at tage imod gæsterne.
Deltagerne kunne følge en træningssession, få autografer, tage billeder og tale med spillerne. Nogle var rejst helt fra Norge for at være med på Carrington.
En familie fra Skotland havde også taget turen til Manchester. Her fik familiens søn mulighed for at møde sin favoritspiller, Kobbie Mainoo, som var blandt de United-profiler, der tog sig tid til gæsterne.
Fernandes fremhævede efterfølgende, at klubben ønsker at skabe glæde for familierne gennem den slags arrangementer. Maguire fortalte om, hvordan gæsternes engagement og styrke gør indtryk på spillerne.
United Foundation samarbejder med eksterne velgørende organisationer om at gennemføre Dream Day. Den seneste udgave er dermed en del af et tilbagevendende initiativ og ikke et nyt permanent tilbud eller den første begivenhed af sin slags.
Bruno Fernandes endte som nummer 27 – efter rekordår i United
Bruno Fernandes endte som nummer 27 ved Ballon d’Or efter et rekordår i United. Han havde også modtaget to markante individuelle hædersbevisninger i England.
Rooney retter hård kritik mod United-spillerne – peger på Carricks tredjeplads
Wayne Rooney mener, at Manchester Uniteds nuværende trup ikke lever op til klubbens krav. Han kritiserer især spillernes intensitet og sommerens rekruttering.
Carrick overlever første krisemøde – United undersøger afløsere
Michael Carrick fortsætter som manager, selv om United-ledelsen har diskuteret alternativer efter nederlaget til Bournemouth. Klubbens resultater har øget presset på træneren.






























