LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Niklas Gerster

Trods god halvsæson: Napoli vil ikke købe Billing!

Selvom Philip Billing havde en helt afgørende fod med i at sikre Napoli deres fjerde mesterskab i historien, så vil de ikke købe danskeren fri af Bournemouth på trods af, at han har en meget lav købsoption.

Da den 28-årige danske offensive midtbanespiller Philip Billing gik på juleferie i slutningen af 2024, havde han nok næppe troet, at han skulle stå og have vundet et trofæ til sommer.

Men det er dog imidlertid præcist, hvad der er sket, da Billing i januar-transfervinduet lidt overraskende blev udlejet til Napoli, der netop har vundet det italienske mesterskab. 

Mindre overraskende var det måske, at Billing blev udlejet fra Bournemouth, da han var ved at ryge lidt ud i kulden efter flere succesfulde år hos en af sæsonens positive Premier League-overraskelser.

Men nu tyder meget dog på, at Billing vender retur til Bournemouth i sommeropstarten, da Napoli ikke skulle være interesserede i at indløse hans købsoption, der ellers blot er på 67 millioner kroner.  

Det beretter det Napoli-fokuserede italienske sportsmedie Gonfia la Rete, samt at en del spillere formentlig vil komme til at forlade klubben, efter det der blev deres fjerde mesterskabssæson.

Om Billing så kan genfinde en rolle i Bournemouth skal vise sig, men med tanke på deres niveaumæssige fremdrift kan det måske godt komme til at se svært ud for danskeren.

Billing skal derfor efter al sandsynlighed ud at finde en helt anden arbejdsgiver end Napoli og Bournemouth frem imod næste sæson.

Udover at Billing fik et Serie A-trofæ skrevet på sit CV, så bidrog han i sine 10 optrædener for Napoli også med et altafgørende mål imod mesterskabsduellanterne fra Inter.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder